بقعه و آرامگاه شیخ صفی الدین اردبیلی از جمله آثار تاریخی و جاذبه های گردشگری ایران است که در فهرست میراث یونسکو ثبت شده است . این بنا مجموعه ای از مقبره شیخ صفی الدین ،سردر،حیاط بزرگ ،رواق ،مقبره شاه اسماعیل ،چینی خانه،مسجد جنت سرا،خانقاه ،چراغ خانه، چله خانه ،شهیدگاه و بخش های دیگر استکه در اردبیل واقع شده است .

در این مکان منزل و خانقاه شیخ صفی  الدین قرارداشت . شیخ وصیت کردتا  جنازه اش را در اتاقی در کنار خلوتخانه و باغچه و حوضخانه دفن کنند و روی قبرش بنایی ایجاد کردند تا آرامگاه‌های دیگر شاه زادگان صفوی و فرزندان او در این بقعه و محوطه قرار گیرد .

مقبره نخستین پادشاه صفوی

در مجموعه شیخ صفی علاوه بربقعه و آرامگاه شیخ صفی الدین، مقبره نخستین پادشاه صفوی و مادر او و نیز برخی از دانشمندان و عرفا و صاحب‌منصبان دوران صفوی و برخی از سربازان شهید در جنگ چالدران وجود دارد. چینی خانه در بخش شرقی قسمت اصلی قرار دارد و با دو ورودی باریک با دارالحفاظ مرتبط می شود. چینی خانه دارای چهار عمارت شاه نشین بوده و تا قهایی از نوع گچی و مقرنس دارد که روی آن نقاشیاز نوع طلاکاری شده‌است. چینی خانه در عهد صفویه محلی بوده است که ظروف از جنس طلا و نقره و ظروفی که از دوران شاه عباس بطور سفارشی از چین آورده شده بود نگهداری می شده است.

گچ بری و منبت کاری های خیره کننده

بنا دارای برجی استوانه ای شکل است که دارای  گنبدی کوتاه بر روی آن می باشد. در زیر گنبد مقبره قرار دارد که روی آن یک صندوق منبت  بسیار نفیس قرار دارد چرا که در قدیم بر روی مقبره عرفا ،پادشاهان و افراد مشهور صندوق چوبی قرار میدادند . بقعه شیخ صفی الدین اردبیلی به لحاظ کاشی کاری ،گچ بری و منبت کاری دارای ویژگی های منحصر بفردی است که هر بیننده ای را به تحسین بر می انگیزد . کتیبه ها و خطاطی های این بنا جزو گنجینه های آن به حساب می آید .

از موارد هنری خاص این مجموعه وجود آثار فاخر زیادی  در موضوعات مختلف رشته‌های هنری  مانند هنر کاشی کاری و کتیبه های گچ بری ،طلاکاری و نقاشی است .

زرفام  تراول (زرین فام گردشگر پارس) مجری تورهای داخلی و خارجی