شهر باستانی شوش پایتخت تمدن بزرگ عیلامی و هخامنشی بوده است و از گذشته های دور تا ۴۰۰۰ سال قبل از میلاد مطرح بوده است .آثار به دست آمده از این محوطه تاریخی کتیبه های گلی ،الواح ،آلات و ادوات مسی و سفال های رنگی می باشد .

به جد میتوان گفت اغلب آثار باستانی موجود در بخش تمدن ایران باستان در موزه لوور پاریس مربوط به این محوطه تاریخی است که توسط باستان شناسان فرانسوی به غارت برده شده است . این شهر درجلگه حاصلخیزی قرار دارد که در زمان هخامنشان به عنوان پایتخت زمستانی این امپراطوری مطرح بوده است .

مجسمه های سنگی و تابلوهای رنگی سفالی در شوش

در این شهر گردشگران میتوانند بقایای باقی مانده از کاخ آپادانا را مشاهده کنند . تعدادی از پایه ها ، ستونها و سر ستونهای این کاخ اکنون در محوطه تاریخی این کاخ و در موزه شوش که در کنارویرانه های کاخ قرار دارد وجود دارد که هر بیننده ای را به تحسین نسبت به پیشرفت ایرانیان در آن دوران وا می دارد . در موزه شوش آثار سفالی ، مسی و مفرغی زیادی وجود دارد اما مهمترین آنها مجسمه های سنگی و تابلوهای رنگی سفالی است که در آن زمان فقط ایرانیان تکنولوژی تولید آنها را در اختیار داشته اند.

تعدادی مصنوعات شیشه ای نیز در این موزه قرار دارد. در کنار این مجموعه و بر بلندای تپه جنب کاخ ،قلعه شوش قرار دارد که این قلعه بوسیله فرانسوی ها برای نگهداری ادوات کاووش و آثار مکشوفه ساخته شده است و اکنون نیز این قلعه وجود دارد.

آرامگاه دانیال نبی در شوش دانیال

در شهر شوش میتوان آرامگاه دانیال نبی و مجموعه حرم آن را نیز مشاهده و زیارت نمود . دانیال در انجیل مور توجه خاص قرار گرفته است . این پیامبر اولین پیامبری است که در قبل از اسلام می زیسته اما به شیوه مسلمانان به خاک سپرده شده است و داستانهای زیادی در مورد زندگی و مرگ آن در تاریخ وجود دارد. معماری خاص بقعه و آرامگاه این پیامبر عظیم الشان نیز زیبا و منحصر به فرد و برگرفته از فرهنگ همان نواحی می باشد.

زرفام تراول مجری تور های داخلی و خارجی